- riivittyjä tuoreita härkäpapuja (noin kilo palkoineen)
- noin ½ l
- öljyä tai voita tai yksi rkl kumpaakin
- 2 rkl
- isoa valkosipulinkynttä tai vastaava määrä pienempiä
- 2
- suolaa
- pippuria
- tuoretta kynteliä
Avaa tuoreet härkäpavun palot ja ota siemenet talteen. Heitä palot kompostiin. Kuumenna kiehuvaksi noin litra runsaasti suolattua vettä ja lisää pavunsiemenet. Keitä papuja neljästä viiteen minuuttia kunnes siementen kuorikerros on muuttunut lasittuneen vaaleaksi. Valuta vesi pois ja kaada keitetyt pavut kylmään, mielellään jääpaloilla hyvin kylmäksi jäähdytettyyn veteen.
Kuori ja viipaloi valkosipulinkynnet. Huuhdo ja silppua kynteli (tai muu tuore yrtti makusi mukaan).
Kun pavut ovat jäähtyneet, poista vaalea kuorikerros esimerkiksi nipistämällä kynnellä kuori rikki ja puristamalla varovasti toisesta päästä, jolloin sisus ”pullahtaa” ulos kuoresta. Sisäkuori saattaa myös rikkoutua keitettäessä. Valuta pavunsiemenistä vesi.
Laita rasva pannuun ja kuumenna sulaksi, mutta älä ruskista. Lisää valkosipulinkynnet ja kuullota niitä noin minuutin ajan, mutta älä anna ruskistua. Lisää sitten kuoritut pavut ja silputtu kynteli. Kuullota miedolla lämmöllä noin viitisen minuuttia. Mausta suolalla ja vastarouhitulla mustapippurilla.
Vastakaikua